Region Roundball Review
1999-2000
Region & State Scores

      
This page will be updated regularly during the season. 
However, to view latest game updates from our correspondents,
go to the Games & Reviews Posting Board

Go to 1999-2000 scores for
November
December

   
This page last updated


January
S M T W T F S
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Game preview articles

Click on any date on the calendar to see game results for that day.

Please note: On-line newspaper links tend to expire after 1-2 days. Please check this page often for the best possible opportunity to view news coverage. Check back later in the day for additional links to game recaps, as some are not available when game scores are first posted.

Links that are italicized are from on-line newspapers.
Regular links not italicized are from our Report Scores posting board.


      

Game Previews


2-1-00 - South @ Bedford NL & Edgewood @ Indian Creek


Monday, January 31
    
REGION
Griffith 60, Hebron 57

     

STATE
Anderson Highland 65, Noblesville 59
Arsenal Tech 61 Northwest 54
Beech Grove 63, Lutheran 30
Benton Central 55, North Montgomery 47
Carroll 66, Central Catholic 47 (Laf. recaps)
Cascade at Danville, ppd.
Castle 49, Memorial 47Memorial vs. Castle
Connersville 64, Shelbyville 50
Corydon Central 80, Brownstown Central 48
Covington 59, Southmont 45
FW Snider 56, FW Southside 36
Fountain Central 37, Rockville 29
Frankton 69 Lapel 45
Hamilton SE 55, New Prairie 49
Harrison 72, Zionsville 57
Lutheran at Beech Grove
Madora 38, Eagledale Christian 33
New Castle 72, Greenfield-C. 58
North Central 55, Anderson 50
Pendleton Hts 72, New Palestine 64
Pioneer 62, West Central 56
Scecina at Hamilton Heights, ppd.
Tech 61, Northwest 54
Tipton 40, Westfield 39
South Decatur 43, Waldron 36
Whiteland 51, Edgewood 41
   
Madison County Tournament
Frankton 69, Lapel 45
Alexandria 59, Elwood 56 OT


Saturday, January 29
    
REGION
Chesterton 54, LaPorte 49
Crown Point 50, Hobart 48
Gavit 66, Morgan Township 50
Highland 58, Lafayette Jeff 51
Kouts 44, Wheeler 39
North Newton 52, Kankakee Valley 45 (NWI recaps)
Portage 78, Michigan City 51
Valparaiso 77, Merrillville 22
Whiting 58, LaCrosse 31

     

STATE
Anderson Highland 65, Noblesville 59
Beech Grove 63, Lutheran 30
Brown County at S. Vermillion, ppd.
Cascade at Danville, ppd.
Clinton Prairie 65, Pioneer 28
Columbus North 71, East Central 40
Connersville 64, Shelbyville 50
Evansville North Tournament, ppd.
Hamilton SE 55, New Prairie 49
Harrison 72, Zionsville 57
Huntington North 56, FW Luers 52 OT (Press)
Jeffersonville at Jasper, ppd.
Lakeview Christian 67, Tri-Central 53
Lafayette Harrison 7 2, Zionsville 57
McCutcheon 53, Benton Central 46 (Laf. recaps)
Mitchell at Perry Central, ppd.
New Castle 72, Greenfield-C. 58
North Central 55, Anderson 50
Paoli 65, Loogootee 55
Pendleton Hts 72, New Palestine 64
Plymouth 57, Northridge 38
Richmond 53, Kokomo 26
Rochester 85, Culver Girls Acad. 20
Rossville 61, Carroll 54
Scecina at Hamilton Heights, ppd.
SB Riley 67, Gary Mann 48
Shoals at Springs Valley, ppd.
South Decatur 43, Waldron 36
Tipton 40, Westfield 39 (Indy recaps)
TH South 82, TH North 58
Whiteland 51, Edgewood 41 (Bloom. recaps)
Winchester 61, Randolph S. 22

C. States Schools for the Deaf
Indiana Deaf 68, Texas Deaf 64
   
Muncie Burris Tournament
Northwestern 88, Manual 33, first round
Union County 50, Manual 39, consolation
(no other scores given)
      


   
Friday, January 28

    
REGION
Munster 56, Griffith 43
N. Judson 78, Knox 72
Highland 64, Morton 41
Andrean 55, Calumet 39 (NWI recaps)
East Chicago 51, Bishop Noll 25
Whiting 45, Clark 37
Gavit 57, Hammond 36
Lowell 80, Lake Station 18

     

STATE
Avon 57, Mooresville 49
Ben Davis 64, Carmel 55
Brebeuf, Chatard 51
Cascade 50, Speedway 39
Center Grove 70, Lawrence N. 47
Centerville 65, Union County 59
Eastlawn 34, Ind. Christian 17 (News-Examiner)
Eastern Hancock 66, Tri 45
Lebanon 58, Southmont 37
N. Putnam 66, Greencastle 48 (Journal)
N. Central 54, Warren Cen. 39
Frankfort 63, Crawfordsville 42
Northwest 54, Covenant Ch. 48
Park Tudor 66, Sheridan 37
Plainfield 93, Greenwood 66
Plymouth 54, Wawasee 31 (Times-Union)
S. Putnam 54, Cloverdale 30
TH Christian 44, Eagledale 38
Twin Lakes 87, Tri-County 57
Waldron 53, Southwestern 38
Whitko 64, Bluffton 57
W. Boone 51, N. Montgomery 48
     
Central States Schools for the Deaf Tourney
Indiana Deaf 61, Illinois Deaf 25


   
Thursday, January 27

      

REGION

Hanover Central 61, Boone Grove 32
East Chicago 62, River Forest 46
Rensselaer 52, Kankakee Valley 47
     

STATE
Angola 47, Eastside 42
Broad Ripple 45, Arlington 41
Cambridge City 82, Union County 35
Cathedral 86, Manual 29
Clay City 49, Eastern 35
Columbia City 69, Norwell 27
Columbus North 65, Madison 49
Concordia 65, North Side 41
Covington 55, Attica 52 OT
DeKalb 51, Carroll-Allen 39
East Noble 59, Bellmont 41
Eastern (Howard) 48, Eastbrook 41
Eastern Hancock 66, Tri 45
Eminence 67, Tri-West 58
Forest Park 53, Washington Catholic 43
Fountain Central 51, Riverton Parke ?
FW Luers 78, FW Harding 55
FW Wayne 56, Canterbury 45
Franklin Cent. 58, Lawrence Cent. 46
Frontier 56, Central Catholic 53
Garrett 36, Lakeland 28
Greensburg 86, Oldenburg Academy 26
Heritage 60, Blackhawk Christian 39
Jeffersonville 81, Providence 39
LaVille 52, Glenn 39
Lewis Cass 69, Manchester 45
Monrovia 48, Brown County 44
Plymouth 71, Culver Girls Acad. 18
Morristown 53, Lutheran 41
New Albany 57, Seymour 29
North Hartison 55, Brownstown 52
Roncalli 59, Franklin 53
Seeger 51, S. Newton 40
Shenendoah 76, Lapel 63
SB Riley 69, Mishawaka 66, 2OT
SB Washington 83, SB Adams 55
Seeger 51, South Newton 40
S. Decatur 69, Indian Creek 41
Shenandoah 76, Lapel 63
Southwestern 61, Edinburgh 43
South Side 70, Adams Central 61 OT
TH South 54, Northview 27
Triton Central 56, N. Decatur 40
Turkey Run 48, West Vigo 39
Shenandoah 76, Lapel 63
Sullivan 59, Owen Valley 36 (Bloom recaps)
Warsaw 71, Goshen 43
Wawasee 73, Bremen 51
West Lafayette 59, Delphi 37 (Journal & Courier)
Westfield 45, Clinton Central 41
White River Valley 77, Shoals 38
Whitko 64, Bluffton 57
Zionsville 59, Scecina 42

     


   
Wednesday, January 26

      

REGION

(none) 
     

STATE
Arlington 56, Park Tudor 53
Bishop Dwenger 56, Prairie Heights 39
Bloomfield 62, North Daviess 45 (Bloom recaps)
Columbus E. 62, Bloomington S. 56
Connersville 54, Martinsville 45
Elwood 61, Alexandria 43
Ev. Memorial 63, Ev. Harrison 49
Ev. North 53, Ev. Central 42
Frankton 64, Wes-Del 41
Hamilton Heights 57, Taylor 44
Mt. Vernon 74, Pendleton Hts 52
Rushville 89, New Castle 81  2OT
Twin Lakes 73, Peru 58
Warsaw 75, Northridge 39
Western 52, Maconaquah 35

     


   
Tuesday, January 25

      

REGION

Andrean 69, Merrillville 57
Lake Central 56, Valparaiso 54 (Times)
North Newton 67, Lowell 54
Portage 72, Bishop Noll 20
     

STATE
Avon 48, Plainfield 46
Bedford NL 80, Bloomington South 65
Bethesda Christian 57, Cascade 54, OT
Boonville 54, Jasper 53
Brownsburg 57, Western Boone 51
Cass 52, Mishawaka 47
Carroll 47, Wayne 32
Churubusco 45, Fairfield 41
Clinton Prairie 45, Clinton Central 42
Columbus East 47, Madison 35
Corydon Central 70, Salem 63
Danville 76, Cloverdale 33
Decatur Central 70, Broad Ripple 46
East Central 55, Lawrenceburg 37
East Noble 69, West Noble 40
Eastside 55, Canterbury 39
Edgewood 61, South Vermillion 23
FW Luers 72, FW Elmhurst 47
FW Snider 59, DeKalb 58 OT
Franklin 64, Oldenburg Academy 9
Hamilton Heights 57, Taylor 44
Indiana Deaf 62, Medora 39
Jennings Co. 61, Floyd Central 40
Lafayette Jeff 63, Carmel 50
Lebanon 51, Pike 50
Marion 53, Norwell 41
Mitchell 63, Washington 59
N. Knox 47, Washington Catholic 46
Northrop 52, South Side 28
Perry Meridian 48, Franklin C. 46
Richmond 76, Northeastern 39
Rising Sun 51, Switzland Co. 36
Rochester 70, Whitko 43
Rossville 57, Sheridan 31
Shakamak 59, Union 31 (Bloomington recaps)
Shelbyville 65, Triton Central 59
South Putnam 43, Tri-West 36
Southport 74, Roncalli 52
Tech 74, Manual 15
Tri 51, Lapel 49
TH North 57, Rockville 47
TH South 65, Mooresville 63
Westfield 54, Scecina 18
White River Valley 69, Owen Valley 50
Whiteland 65, Monrovia 62
Woodlan 50, south Adams 35
Yorktown 57, Greenfield-Central 49
Zionsville 53, Tipton 51

     


   
Monday, January 24

      

REGION

(none)    

     

STATE
Baptist Academy 52, Eagledale Christian 31
Beech Grove 70, Ritter 45
Blackhawk Chr. 56, Ft. Wayne Chr. 50
Bloomfield 62, Eastern 33 (Bloomington recaps)
Columbus North 61, Bloomington South  60 (fan recap) (Herald-Times)
Eastern Hancock 70, Blue River Valley 45
Frankton 63, Elwood 53
Forest Park 55, Barr-Reeve 39
Knightstown 52, Morristown 51
Kokomo 58, Logansport 35
Rochester 79, North Miami 45
Sullivan 68, Linton 37
Waldron 67, Edinburgh 33
West Lafayette 57, Central Catholic 40
Western 56, Tri-Central 38

     


   
Saturday, January 22

      

REGION

        
Porter County Conference Tournament
Hanover Central 56, Hebron 45 (championship)

     
STATE
Anderson at Marion, ppd.
Arlington 72, Heritage Ch. 37
Ben Davis 73, Center Grove 58 (fan recap)
Brebeuf Jesuit 69, Benton Central 59
Brownstown 61, Brown County 53
Cathedral 65, Perry Meridian 61
Columbus N. 67, Bloomington N. 42 (Hoosier Times) (Columbus Republic)
Decatur Central 56, Bloomington S. 37
East Noble 72, Goshen 34
Eminence 72, Triton Central 64
Franklin 71, Mooresville 59 (Indy recaps)
FW Snider 75, SB Riley 64
Fountain Central 40, West Vigo 37
Greensburg 48, South Dearborn 35
Hamilton Heights 51, Sheridan 45
Indiana Deaf 61, Kentucky Deaf 27
Jeffersonville 90, Silver Creek 43
Kokomo 55, Muncie Central 45 (Tribune)
Laf. Jeff at New Castle, ppd.
Lutheran 45, Hauser 39
Martinsville 86, Lawrence Central 59
North Central 51, Lawrence N. 47
Pendleton Heights 56, Yorktown 54
Plainfield 71, Beech Grove 56
Richmond 47, Logansport 23
Roncalli 71, Bishop Chatard 46
Rushville 60, New Palestine 54
Seymour 51, Scottsburg 37
Shelbyville 63, Delta 49
Shenandoah 86, Manual 25
South Decatur 66, Tri 58 (Columbus recaps)
Southwestern (J.) 86, Clarksville 33
Springs Valley 75, Crothersville 35
Tech 51, Scecina 16
TH North 81, Warren Central 66
TH South 50, Carmel 44
Turkey Run 61, Greencastle 20
Twin Lakes 104, Southmont 53
W. Lafayette 55, Carroll (Carroll) 37
Westfield 60, Elwood 59, OT
Whiteland 45, Waldron 39

Olympic Conference Tournament
Championship Bracket
Huntington N. 52, Brownsburg 48
Connersville 47, Noblesville 44
Noblesville 75, Brownsburg 69, OT, 3rd place
Huntington North 51, Connersville 46, final (Examiner)

Consolation Bracket
Harrison 62, Hamilton SE 50
McCutcheon 76, And. Highland 61
Jay Co. 62, Muncie S. 29, 9th place
Anderson Highland 64, Hamilton SE 52, 7th place
McCutcheon 59, Harrison 46, 5th place
    
ACAC Tourney
Leo 50, Woodlan 46, final
(fan recap)

Midland Athletic Conference Tourney
Lakeview Ch. 99, Lakewood Park 29
Lakeview Ch. 90, FW Christian 40, final
   
NorthWood Invitational
NorthWood 58, Prairie Heights 36
Triton 59, Whitko 52
Prairie Heights 67, Whitko 54 (consolation)
NorthWood 65, Triton 46 (championship)

 


   
Friday, January 21

      

REGION

Chesterton 57, Merrillville 48
Crown Point 48, LaPorte 29

Highland 67, Lake Central 47
Hobart 54, Michigan City 44   
Valparaiso 57, Portage 47
        
Porter County Conference Tournament
Hebron 61, Morgan Township 47
Hanover Central 54, Wheeler 32

     
STATE
Avon 54, Greenwood 51
Cascade 55, Greencastle 39
Danville 35, Western Boone 30
Frankfort 64, Southmont 50
Indian Creek 63, Southwestern 50
Greensburg 48, South Dearborn 35
Lebanon 92, N. Montgomery 39 (Indy recaps)
Lakeview Ch. 57, FW Canterbury 43
Mt. Vernon 63, Greenfield-Central 43
New Albany 67, Jeffersonville 56
North Putnam 65, Cloverdale 29
Park Tudor 70, Northwest 51
Penn 55, Mishawaka 23
Ritter 80, Manual 40
South Putnam 70, Monrovia 56
TH South 68, Clinton Prairie 57
Waldron 50, Indianapolis Lutheran 28
   
Olympic Conference Tournament
Brownsburg 81, Hamilton SE 46
Huntington North 65, Harrison (WL) 59
Noblesville 81, Anderson Highland 52
Connersville 48, McCutcheon 46
   
ACAC Tournament (semis)
Woodlan 59, South Adams 32

FW Leo 73, FW Heritage 51

 


   
Thursday, January 20

      

REGION

Andrean 44, Whiting 26
Calumet 56, Lake station 47
Clark 68, Bishop Noll 46
Griffith 63, Morton 42
Lowell 53, Hammond 28
Munster 62, Gavit 36
River Forest 60, Kankakee Valley 43
Roosevelt 60, Wirt 40   
West Side 79, Lew Wallace 35
        
STATE
Bishop Luers 76, Northrop 66
Bishop Dwenger 50, Hardin 41
Brebeuf 74, Lawrence North 67
Canterbury 58, FW Christian 40
Chatard 46, Broad Ripple 44
Concordia 71, South Side 41
Evansville North 59, Wood Memorial 38
Forest Park 76, Ev. Bosse 35
Franklin Central 56, Warren Central 42

Fremont 75, Bethany Christian 47
Garrett 40, Churubusco 30
Greensburg 48, S. Dearborn 35
Homestead 58, Norwell 42
N.Vermillion 44, Covington 28
Perry Meridian 46, Bloomington North 37
SB Riley 61, SB LaSalle 59
Vincennes Lincoln 74, N.Knox 63
Waldron 50, Lutheran 28
Westview 40, Fairfield 37

 


   
Wednesday, January 19

      

REGION

North Judson 67, Winamac 51
   
Porter County Conference Tournament
Hebron 92, LaCrosse 23 (NWI recaps)
Hanover Central 58, Kouts 50
Morgan Township 54, Boone Grove 43
Wheeler 60, Washington Township 30
         
STATE
Elwood 52, Blackford 31
Eminence at Tri-West, ppd.
Frankfort 61, Hamilton Heights 44
Frankton 56, Alexandria 53, OT
Lakeview Christian 60, Maconaquah 45
Tri-Central 55, Tipton 53
Western 46, Cass 36 

Zionsville 49, Westfield 46


   
Tuesday, January 18

      

REGION

Morton 88, Lew Wallace 32 (NWI recaps)
North Newton 66, West Central 39
River Forest 65, South Central 39 
SB St. Joseph's 55, LaPorte 47
     

STATE
Cambridge City 64, Knightstown 58
Centerville 51, Winchester 47
Clinton Prairie 54, N. Montgomery 36
Covington 56, Western Boone 49
Decatur C. 92, Lawrence Central 73
Eastern Hancock 88, Speedway 40
Edgewood 59, Cascade 48
Franklin Central 60, Greenwood 35
Greensburg 83, Hauser 57
Heritage 57, Bluffton 53
Indpls Ben Davis 71, Avon 41
Indpls Northwest 44, Indpls Lutheran 37
Indpls Perry Mer. 55, Center Grove 54, OT
Indpls Pike 77, Indpls Ritter 43
Indpls Roncalli 69, Muncie Central 58
Indpls Tech 50, Indpls Broad Ripple 49
Jeffersonville 59, Seymour 34
Jennings County 55, Shelbyville 39
Lakeland 51, Churubusco 39
Lapel 68, Wes-Del 55
Milan 54, Batesville 40
New Castle 75, Blue River Valley 38
North Decatur 44, Indian Creek 39
North Putnam 65, Southmont 51
Plainfield 65, Danville 37
Plymouth 62, Triton 51
Richmond 62, Greenfield-C. 35
South Adams 49, Southern Wells 37
South Decatur 78, Edinburgh 38
Southridge 55, Wood Memorial 42
Southwestern (Han.) 67, Rising Sun 61
Twin Lakes 91, Frontier 67
Warsaw 79, Manchester 51
White River Valley 47, South Knox 41
   
Olympic Conference Tournament
Hamilton SE 51, Jay County 44
McCutcheon 95, Muncie South 30
   
ACAC Tournament
Woodlan 50, Adams Central 37
Leo 87, Blackhawk Christian 25
Heritage 57, Bluffton 53

 


   
Monday, January 17

      

REGION

Chicago Washington 60, West Side 57
     

STATE
Columbus East 73, Scottsburg 45
Eastlawn 42, Trinity Christian 35
Greensburg 83, Hauser 52
Lewis Cass 60, Eastern (Howard) 44
Sullivan 46, North Knox 44
Tri 68, Union 53
Tri-West 56, Monrovia 43
      


   
Saturday, January 15

      

REGION

Chesterton 43, Crown Point 36
LaPorte 60, Michigan City 47
N. Judson 69, Benton Central 64
Portage 57, Merrillville 39
Valparaiso 40, Hobart 30
     

Chicagoland Classic
North Newton 49, Maine West 46
St. Ignatius 57, Kokomo 43
Stevenson 47, Highland 45 OT

        
STATE
Arlington 45, Zionsville 43 
Bishop Chatard 54, Scecina 49
Bloomington S. 50, Lawrence C. 46
Brebeuf Jesuit 54, N. Central 48
Brownsburg 73, Ritter 34
Carmel 64, TH North 54
Cathedral 80, Noblesville 48 (Indy recaps)
Chicago Dunbar 58, Tech 35
Columbus N. 47, Franklin Cen. 43
Franklin 64, Bloomfield 41
Greensburg 60, Madison 58
Greenwood 68, Triton Central 55
Hamilton SE 63, New Palestine 56
Jennings County 67, Brownstown 43
Lebanon 67, Tri-West 35
Martinsville 64, Decatur C. 62, OT
Mooresville 62, Whiteland 46
Pendleton Hts 75, Rushville 44
Pike 69, Bloomington N. 59
Mt. Vernon 61, Shelbyville 48
TH South 48, Lawrence North 42
Waldron 48, Indian Creek 29
Westfield 65, Avon 57
Cass 58, Caston 40
Clinton Pr. 74, Lafayette CC 32
Columbus North 47, Franklin Central 44
Connersville 62, Jay County 44
E.Central 63, Seymour 42
DeKalb 67, East Noble 59
FW Canterbury 44, FW Blackhawk 34
FW Snider 69, Warsaw 54
Greensburg 60, Madison 58
Huntington N. 94, Muncie S. 27 
Lakeview Christian 96, Howe Military 23
Lafayette Jeff 59, Muncie Cen. 49
New Albany 56, Columbus E. 40 (Republic)
NE DuBois 88, Tecumseh 46
Northfield 45, Manchester 42
NorthWood 73, Goshen 35
Richmond 47, Marion 26
Shenandoah 51, Knightstown 48
   
Rising Sun Invitational
Rising Sun 61, Oldenburg Aca. 27
Lawrenceburg 42, Switzerland Co. 38
Switzerland Co. 59, Oldenburg Aca. 12
Rising Sun 58, Lawrenceburg 32, final

   
Friday, January 14

      

REGION

Andrean 52, Lake Station 25 (NWI recaps)
Griffith 42, Lowell 26
Hammond 62, Clark 44
Highland 77, Calumet 11 (NWI recaps)
Morgan Twp. 67, LaCrosse 24
Munster 79, Bishop Noll 26
Winamac 54, South Central 32
Westville 28, SB Christian 29

        
STATE
Beech Grove 64, Speedway 38
Ben Davis 78, Warren Central 45 (Indy recaps)
Center Grove 71, N. Central 48
Danville 53, N. Montgomery 44
Faith Ch. 31, Eagledale Ch. 22
Frankfort 63, Western Boone 48
Indiana Deaf 76, Lakewood Park 44
Jac-Cen-Del 68, Southwestern 43
N. Knox 76, Shoals 37
N. Putnam 57, Monrovia 38
Park Tudor 65, Lapel 63
Plainfield 60, Mooresville 57
Twin Lakes 66, Carroll 57
Winchester 53, Union (M.) 41
    
Chicagoland Classic
Kokomo 62, Maria 40
    
      


      
Thursday, January 13

      

REGION

Gavit 64, Wheeler 48
North Judson 73, North Newton 65 (NWI recaps)
Portage 53, Andrean 34
West Side 68, Roosevelt 43

        
STATE
Attica 47, Crawfordsville 33
Benton Central 47, Seeger 36
Bloomfield 56, Clay City
Boonville 48, Tell City 24
Brownstown 69, Hauser 51
Broad Ripple 75, Manual 21 (Indy recaps)
Cambridge City 86, Hagerstown 40
Clinton Central 53, Delphi 31
East Central 55, Batesville 30
Crothersville 58, Edinburgh 47
Eastern Hancock 51, Ritter 38
Eminence 51, Cascade 36
Frankton 85, Muncie Burris 33
Frontier 66, West Central 41
Huntington North 61, FW Northrop 37 (Huntington Press)
Indiana Deaf 55, Indianapolis Baptist 39
Martinsville 52, Bloomington N. 43

Mitchell 66, Eastern 36
NE Dubois 51, Barr-Reeve 25
New Albany 64, New Washington 37
Northwestern 40, Lewis Cass 27 (Kokomo recaps)
North Posey 61, Princeton 49
Owen Valley 63, Brown County 23 (Bloom recaps)
Rossville 60, Tri-Central 57 OT
Rockville 49, Covington 40
SB Clay 62, SB Riley 59
SB St. Joe 62, Elkhart Memorial 44

SB Washington 55, Elkhart Central 44
South Newton 44, Tri-County 42
Southmont 53, North Vermillion 46
Southport 64, Franklin County 53
Wawasee 65, Tippecanoe Valley 37
Whiteland 55, Speedway 52
   
Southern Indiana Athletic Conference Tournament
(semi-final games)
Evansville Memorial 80, Evansville Bosse 56
Castle 68, Mater Dei 57
(consolation games)
Evansville Central 51, Reitz 45
Evansville North 54, Harrison 42

      



Wednesday, January 12

      

REGION

Hebron vs. Hanover CentralHebron 62, Hanover Central 58
Boone Grove 59, Lake Station 50
Chesterton 39, E. Chicago Central 36
Marquette 35, Calumet 33

        
STATE
Alexandria 43, Blackford 41
Brownsburg 50, McCutcheon 45
Clinton Prairie 64, Sheridan 25
Elwood 59, Lapel 58
Indpls Ben Davis 81, Decatur Central 71 (Indy recaps)
Indpls Northwest 45, Indpls Manual 22
Indpls Pike 51, Avon 40
Kokomo Taylor 58, Lakeview Christian 53 2OT
Lawrence N. 62, Lawrence Central 52
Lebanon 87, Hamilton Heights 28
Maconaquah 66, Pioneer 36
Perry Meridian 49, Franklin 43
S. Putnam 61, Riverton Parke 46
Winchester 60, Blue River 37

      
Delaware County Tournament
Yorktown 73, Wes-Del 45 (semis)
Delta 59, Daleville 11 (semis)
   
NECC Tournament (quarter-finals)
West Noble 80, Eastside 74
Central Noble 39, Hamilton 36
Garrett 41, Fremont 39
Angola 43, Prairie Heights 33

      



Tuesday, January 11

      

REGION

Crown Point 67, Kankakee Valley 52 (NWI recaps)
Kouts 75, LaCrosse 29
Penn 100, Michigan City 42
Wheeler 53, Washington Twp. 39
Valparaiso 68, Andrean 26

        
STATE
Arlington 53, Tech 42
Bellmont 60, New Haven 42
Broad Ripple 48, Scecina 45
Cathedral 65, Roncalli 51 (Indy recaps)
Castle 53, Evans North 35
Columbus East 66, Bedford N. Lawrence 58
Columbus North 58, Martinsville 54
DeKalb 51, Carroll 41
E. Noble 52, Norwell 48
Eastern 56, North Central 55
Eastern Hancock 54, Knightstown 36
Evans Mater Dei 52, Evans Harrison 50
Evans Memorial 68, Evans Central 33
Forest Park 68, Shoals 21
Fountain Central 60, Covington 47
FW Blackhawk 50, Temple Christian 38
FW Dwenger 57, FW Wayne 53
FW Luers 81, FW South 34
FW Northrop 67, FW Elmhurst 56
FW Snider 89, FW North 37
Greenwood 69, Indian Creek 39
Hamilton SE 59, Greenfield 55
Jeffersonville 69, Castle 39
Jimtown 65, Knox 61
Kokomo 72, Tipton 35 (Kokomo area recaps)
Madison-Grant 48, Wabash 43
Morristown 57, N. Decatur 52
New Washington 64, Switzerland County 29
Northridge 81, Bethany Christian 47
NorthWood 44, Mishawaka 28
Owen Valley 70, North Putnam 62
Prairie Hts 42, Churubusco 37
Richmond 43, Connersville 41
Rising Sun 59, Milan 50
Rochester 76, Bremen 43
Southport 58, Bloomington South 53
Southwestern (Hanover) 96, Shawe 59
Southwood 42, Eastern 38
Tri-West 41, Speedway 22
Twin Lakes 73, Rensselaer 56
Vincennes 70, Linton 24
Warsaw 53, Whitko 39
Washington 72, Bloomfield 60
Wawasee 67, Goshen 37 (Times-Union)
Western 56, Hamilton Heights 49
Westfield 56, Pendleton Hts 46
White River Valley 53, Shakamak 38

NECC Tournament
Eastside 60, Fairfield 50
West Noble 56, Westview 45
Prairie Heights 42, Churubusco 37
Angola 46, Lakeland 43

NHC Tournament
Homestead 69, Columbia City 54 
    


      
Monday, January 10

      

REGION

Hebron 78, Boone Grove 53
North Judson 81, West Central 44
South Central 61, Westville 30
West Side 83, Wirt 29

        
STATE
Eagledale Christian 63, Eastlawn 22
Edgewood 61 Monrovia 59
Lebanon 54, Sydney Sharks 37
LaVille 59, Triton 50
Leo 75, Adams Central 31
Manchester 78, North Miami 33 (Plain Dealer)
Northwest 53, Indianapolis Baptist 31
Oak Hill 61, Tippecanoe Valley 43
Rossville 57, Frankfort 55 (Laf recaps)
Southwestern (Hanover) 96, Madison-Shawe 59
Southwood 42, Eastern (Howard) 38
Winamac 52, North White 36

      
Delaware County Tournament
Wes-Del 53, Cowan 40
Delta 54, Wapahani 33
     


      
Saturday, January 8

      

REGION

Boone Grove 65, Westville 30
Gavit 70, Bishop Noll 38
Griffith 45, Clark 32
Hanover Central 75, Washington Twp. 37
Highland 62, Andrean 27 (all NWI recaps)  
Kouts 65, South Central 54
Lafayette Jeff 60, Chesterton 57
Lake Central 58, Hobart 47
Lowell 40, Whiting 34
Merrillville 89, Lew Wallace 46
Morton 62, Lake Station 41
Munster 79, Hammond 44
River Forest 71, Horace Mann 66

        
STATE
Ben Davis 62, North Central 60 (all Indy recaps)
Caston 56, Tri-County 47
Center Grove 84, Rushville 28
Charlestown 65, Brownstown 59
Columbus North 82, Scottsburg 56
Connersville 49, Anderson Highland 43
Delta 72, Pendleton Heights 55
Franklin 66, Jennings County 58
Frankton 66, Blackford 43
Frontier 65, West Lafayette 45
FW Canterbury 74, Elkhart Baptist 35
Jeffersonville 69, Castle 39
Lawrence North 67, Terre Haute North 52
Mooresville 65, Bloomington North 47
Mt. Vernon72 , Noblesville 69
New Albany 85, Louisville (KY) Fern Creek 36
Northrop 66, Columbia City 63

Plymouth 66, Goshen 42

Rensselaer 51, West Central 47
Richmond 55, Anderson 45
Ritter 67, Heritage Christian 31
Rochester 86, Argos 35
Rossville 54, Central Catholic 37
S. Bend St. Joe 58, Michigan City 28
S. Bend Clay d. NorthWood
S. Decatur 80, Crothersville 40
Seeger 71, N. Montgomery 51
Terre Haute South 60, Warren Central 50
Triton Central 58, Morristown 55
Twin Lakes 80, Lafayette Harrison 70 (all Laf. recaps)
Wabash 47, Whitko 44
Westfield 51, Crawfordsville 19
Whiteland 58, Greenwood 55
Winamac 55, Carroll 36
    
Hendricks County Tournament
Brownsburg 62, Danville 53 (championship)
   
Howard County Tournament
Western 33, Eastern 33 (championship)
     
Shelby County Tournament
Triton Central 58, Morriston 55 (championship)
     
Randolph County Tournament
Winchester 64, Union (Modoc) 47 (championship)
     

Ripley County Tournament
East Central 41, Jac-Cen-Del 38 (championship)
   
Wayne County Tournament
Centerville 65, Cambridge City Lincoln 60
(championship)
     


      
Friday, January 7

      

REGION

Crown Point 74, Michigan City 38
Merrillville 44, Hobart 37
Griffith 66, Calumet 28
Portage 52, Chesterton 39
Valparaiso 83, LaPorte 38
   

        
STATE
Beech Grove 71, Roncalli 63
Carroll 50, Clinton Central 46
Clinton Prairie 46, Western Boone 40
Columbia City 58, New Haven 32
Frontier 62, Pioneer 59
Ft. Wayne Luers 66, Ft. Wayne Snider 45
Indpls Manual 51, Indpls Scecina 50 (Indy area recaps)

Indpls Pike 64, Lawrence Central 36
Jeffersonville 72, Austin 47
Lebanon 74, Frankfort 53
McCutcheon 52, Hamilton Southeastern 47
North Montgomery 55, Southmont 44
Owen Valley 65, Northview 47
S. Bend Riley 76, Elkhart Memorial 57
Shenandoah 39, Tri High 38
Speedway 55, Greencastle 35
Triton 56, Glenn 43
Westview 60, Lakeland 53 OT

Wayne County Tournament
Cambridge City Lincoln 62, Hagerstown 38 (semi)
     


       

Thursday, January 6

      

REGION

Andrean 71, Hammond 45 (NWI recaps)
Boone Grove 64, South Central 45
Hebron 94, LaCrosse 40
Highland 70, Whiting 38
Knox 72, Kouts 70
Lowell 49, Gavit 40
Morgan Township 79, Wheeler 56
Morton 51, Bishop Noll 41
Munster 73, Clark 37
North Newton 64, Tri County 39
West Side 60, E. C. Central 43
Westville 39, LaLumiere 34
   

        
STATE
Alexandria 47, Yorktown 46, OT (Herald-Bulletin)
Anderson 65, Greenfield Central 44
(all Indy recaps)
Arlington 88, Manual 27
Barr-Reeve 38, Washington Catholic 34
Bethany Christian 52, Ft. Wayne Blackhawk 25
Brebeuf Jesuit 81, Lutheran 21
Brownstown Central 53, West Washington 38
Cass 49, Maconaquah 38
Carroll 61, Bellmont 52
Columbia City 56, New Haven 32
Columbus East 80, Seymour 40
DeKalb 64, Homestead 54
Eastern Hancock 56, New Palestine 42
Eastlawn 29, Christian Academy 27
Edgewood 68, Eastern 38
Elwood 53, Mississinewa 51
Elmhurst 56, South Side 35 (FW area recaps)
Eminence 66, South Putnam 41
Franklin Central 58, Decatur Central 54, OT
Fremont 69, Churubusco 41
Hauser 66, Edinburgh 38
Jeffersonville 72, Austin 47
Jimtown 47, Concord 40
Kokomo 88, Peru 36

Lafayette Harrison 48, Lafayette West 42
Lapel 66, Muncie Burris 39
Lewis Cass 49, Maconaquah 38
NE Dubois 77, Shoals 35
New Albany 70, Madison 43
New Washington 88, Madison-Shawe 46

NorthWood 65, S. Bend St. Joseph's 47
Norwell 43, East Noble 41
North White 56, South Newton 36
Perry Meridian 47, Martinsville 43
Prairie Heights 35, Fairfield 22
Rising Sun 78, Lady Roos (Austrailia) 59
Rochester 53 Northfield 36 (Wabash Plain Dealer)

Rockville 49, Turkey Run 45
Shelbyville 74, Rushville 27
S. Bend Clay 60, Penn 56 OT
S. Bend Riley 76, Elkhart Memorial 57
South Decatur 57, Brown County 44
Southport 57, Greenwood 48
Southwood 40, Tippecanoe Valley 39
Terre Haute North 61, S. Vermillion 38
Vincennes Lincoln 68, Princeton 43
Warsaw 63, Wawasee 50 (FW Journal-Gazette)
Westfield 61, Sheridan 24

Howard County Tournament
Eastern (Howard) 42, Northwestern 39 
Western 55, Taylor 39

Ripley County Tournament
E. Central 67, S. Ripley 55
 
Randolph County Tournament
Winchester 66, Monroe Central 39
Union 64, Randolph Southern 40

Hendricks County Tournament
Plainfield 72, Cascade 40 
Avon 47, Tri-West 45

Shelby County Tournament
Triton Central 50, Waldron 37
 
Morristown 48, Southwestern (Shelby) 47



      

Wednesday, January 5

      

REGION

Hebron 61, River Forest 60
Lafayette Jeff 73, Lake Central 66 OT (Journal & Courier)
   

        
STATE
Caston 45, Argos 33
Clinton Central 65, Central Catholic 42
Evans. Bosse 54, Evans. North 52
FW Luers 67, FW Concordia 59
Frankfort 63, Seeger 54
Indpls Broad Ripple 37, Lawrence N. 36
Indpls Chatard 77, IndplsNorthwest 44
Indpls Park Tudor 51, Lutheran 42
Kokomo 88, Peru 36 (all Kokomo recaps)
Lakeview Christian 64, Madison-Grant 62
Owen Valley 68, Monrovia 46
Pendleton Hts 61, Hamilton Hts 41

Hendricks County Tourney (all Indy recaps)
Brownsburg 60, Avon 55
Danville 40, Tri-West 32

Randolph County Tournament
Winchester 45, Union City 31


 

Tuesday, January 4

      

REGION

E. C. Central 52, Calumet 37
LaPorte 87, Bishop Noll 21
North Judson 83, Tippecanoe Valley 40
North Newton 69, Lake Station 16
West Central 52, Westville 30
West Side 57, Lafayette Harrison 54

        
STATE
Alexandria 63, Anderson 57
(all Indy recaps)
Angola 70, West Noble 69
Bethesda Christian 41, Covenant Chr. 39
Bloomington South 62, Edgewood 44
Bremen 57, Jimtown 47
Brown County 45, Indian Creek 28
Carroll 58, Heritage 56
Cass 57, Wabash 46
Center Grove 74, Whiteland 34
Jennings County 46, Columbus East 38
Elkhart Memorial 67, Goshen 64
Elwood 65, Eastbrook 43
Frontier 66, Winamac 61
FW Dwenger 73, Elmhurst 30 (all FW recaps)
Garrett 58, Eastside 45
Greensburg 74, Franklin County 66
Greenwood 68, Oldenburg Academy 28
Huntington North 76, Anderson Highland 60
Indpls Cathedral 61, Indpls Arlington 41
Indpls Park Tudor 60, Heritage Christian 27
Kokomo 88, Peru 36
Jennings County 46, Columbus East 38
Lakeland 54, Wawasee 53 (Times-Union)
Lewis Cass 57, Wabash 46 (all Kokomo recaps)
Manchester 72, Central Noble 27
McCutcheon 62, Benton Central 55 (all Laf. recaps)
Mt. Vernon 75, Yorktown 57
Noblesville 55, Carmel 51
North Knox 51, Bloomfield 33
Northwestern 58, Pioneer 41
Oak Hill 58, Taylor 34
Plymouth 49, LaVille 47 (SB Tribune)
Richmond 66, Centerville 42
Rising Sun 65, Shawe Memorial 36
Ritter 39, Speedway 32
SB Washington 73, FW Northrop 72
South Adams 48, Blackhawk Christian 31
Southport 76, Bloomington North 57
Twin Lakes 61, Logansport 32
Western Boone 63, North Putnam 39

 


 

Monday, January 3

      

REGION

Gary West 66, Benton Central 51
McCutcheon 72, Chesterton 42

        
STATE

McCutcheon Shootout
McCutcheon 72, Chesterton 42
Lafayette Harrison 61 Floyd Central 42

Gary West 66, Benton Central 51

 

Back to Top