Region Roundball Review
1999-2000
Region & State Scores

      
This page will be updated regularly during the season 
However, to view latest game updates from our correspondents,
go to the Games & Reviews Posting Board

Go to 1999-2000 scores for
| November | December | January |

   
This page last updated


February
S M T W T F S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29  1 2 3 4

Game preview articles

Click on any date on the calendar to see game results for that day

Please note: On-line newspaper links tend to expire after 1-2 days Please check this page often for the best possible opportunity to view news coverage Check back later in the day for additional links to game recaps, as some are not available when game scores are first posted

Links that are italicized are from on-line newspapers
Regular links not italicized are from our Report Scores posting board


Game Previews

(none)


Saturday, March 4
    
State Championship Games

Class 4A
Ben Davis 56, Valparaiso 53 (The Times) (Post-Tribune) (Indy Star) (SB Tribune) (Hoosier Times) (USA Today)

Class 3A
Indianapolis Cathedral 58, Columbia City 44 (Indy Star) (Hoosier Times) (FW Journal-Gazette)

Class 2A
Ft. Wayne Bishop Luers 62, Forest Park 60 (Indy Star) (SB Tribune) (Hoosier Times) (FW Journal-Gazette)

Class 1A
Triton 57, Rising Sun 54 OT (Indy Star) (SB Tribune) (Hoosier Times)


Saturday, February 26
    
Semi-State
Indy Star recaps

Class 4A
   
Warsaw
Game 1 -- Valparaiso 47, Huntington North 45 (OT) (Huntington Press)
Game 2 -- FW Snider 63, Lowell 43
Championship -- Valparaiso 57, FW Snider 45 (FW Journal-Gazette) (Times-Union)
    
Southport
Game 1 -- Center Grove 47, Richmond 33
Game 2 -- Ben Davis 57, New Albany 51
Championship -- Ben Davis 72, Center Grove 48

   
Class 3A
   
Peru
Game 1 -- Columbia City 71, Frankfort 51
Game 2 -- Griffith 50, Alexandria 35 (Muncie Press)
Championship -- Columbia City 55, Griffith 42 (Indy Star)
         

Jasper

Game 1 -- Indianapolis Cathedral 61, Lebanon 49
Game 2 -- Corydon Central 83, Evansville Memorial 52
Championship -- Indianapolis Cathedral 67, Corydon Central 53

   
Class 2A
   
Maconaquah
Game 1 -- North Judson 59, Frankton 56
Game 2 -- FW Luers 62, Glenn 46
Championship -- FW Luers 74, North Judson 59 (FW Journal-Gazette)

     

Seymour

Game 1 -- Forest Park 56, Seeger 40
Game 2 -- Shenandoah 57, North Decatur 53
Championship -- Forest Park 67, Shenandoah 56

   
Class A
   
Triton
Game 1 -- Triton 59, Clinton Prairie 53
Game 2 -- Lapel 69, Marion Lakeview Christian 51
Championship -- Triton 64, Lapel 38 (SB Tribune) (Times-Union)
     

Loogootee

Game 1 -- Rising Sun 37, Barr-Reeve 27
Game 2 -- White River Valley 55, New Washington 51
Championship -- Rising Sun 50, White River Valley 42 (TH Star-Tribune)


Wednesday, February 23
    
Regionals

Class 4A

Regional 2
Valparaiso 47, South Bend Clay 38 (SB Tribune)

Regional 4
Huntington North 65, Brownsburg 54 (OT)

Regional 5
Richmond 49, Carmel 36

Regional 6
Ben Davis 50, Franklin Central 37

Regional 7
Center Grove 71, Terre Haute South 47 (Indy Star)

Regional 8
New Albany 71, Castle 48

Class 3A

Regional 9

Griffith 62, New Prairie 51 (News-Dispatch)

   
Regional 10

Frankfort 63, Rochester 58

   
Regional 11

Columbia City 55, Wawasee 48
   

Regional 12

Alexandria 63, Mississinewa 56
     

Regional 13

Indianapolis Cathedral 54, Franklin 38 (Indy Star)
     

Regional 14

Lebanon 71, West Vigo 51
     

Regional 15

Corydon Central 59, Franklin County 54
    

Regional 16

Evansville Memorial 61, Jasper 45
     

Class 2A

      
Regional 17

North Judson 49, Hanover Central 46
   

Regional 19

Fort Wayne Luers 70, Cass 27
   

Regional 21

Seeger 40, North Putnam 24
    

Regional 23

North Decatur 34, Austin 32
    

Regional 24

Forest Park 57, North Knox 55

    
Class 1A

      
Regional 25

Triton 71, Kouts 42 (Times-Union)
     

Regional 26

Marion Lakeview Christian 58, FW Canterbury 53
     

Regional 27

Clinton Prairie 61, Tri-County 53
     

Regional 28

Lapel 74, Union City 65
     

Regional 30

Rising Sun 41, Waldron 25
     


Tuesday, February 22
    
Regionals

Class 4A

Regional 1
Lowell 37, Gary West Side 35
   

Regional 3

FW Snider 66, Warsaw 48

Class 2A

Regional 18
Glenn 46, Fremont 39
    
Regional 20
Frankton 54, Northwestern 42
    
Regional 22
Shenandoah 70, Triton Central 60 (Shelbyville News) (Star-Press)

    
Class 1A

Regional 29
White River Valley 52, Turkey Run 44 (Hoosier Times)
    
Regional 31
New Washington 57, Northeast Dubois 45

   
Regional 32
Barr-Reeve 34, Oakland City Wood Memorial 32


Saturday, February 19
    
Sectionals

All results on the IHSAA website

Class 4A

Sectional 1 Gary West Side  

 Gary West Side 66, East Chicago Central 46
    

Sectional 2 Merrillville  

 Lowell 58, Crown Point 51

Sectional 3 Portage  

 Valparaiso 55, SB Washington 50
    

Sectional 4 South Bend Riley  

 South Bend Clay 60, South Bend Adams 36
    

Sectional 5 Concord  

 Warsaw 75, Goshen 42

    

Sectional 6 Fort Wayne Snider  

 FW Snider 63, FW Northrop 47

    

Sectional 7 Huntington North  

 Huntington North 57, Homestead 40

    

Sectional 8 Harrison (West Lafayette)  

 Brownsburg 60, Harrison (West Lafayette) 48

    

Sectional 9 Pike  

 Carmel 39, North Central (Indianapolis) 35

    

Sectional 10 Connersville  

 Richmond 50, Connersville 48 (OT)

    

Sectional 11 Decatur Central  

 Ben Davis 58, Perry Meridian 34

    

Sectional 12 Lawrence Central  

 Franklin Central 64, Lawrence Central 38

    

Sectional 13 Terre Haute North  

 Terre Haute South 69, Plainfield 67

    

Sectional 14 Center Grove  

 Center Grove 70, Columbus North 48

    

Sectional 15 Jeffersonville  

 New Albany 62, Jeffersonville 46

    

Sectional 16 Evansville North (5 teams) 

 Castle 56, Evansville Central 41

    

Class 3A

Sectional 17 Calumet

 New Prairie 45, Kankakee Valley 32

    

Sectional 18 New Prairie  

Game 3 -- New Prairie 51, Andrean 48 (OT).

Game 4 -- Kankakee Valley 73, Gary Mann 29.

Game 5 -- New Prairie 45, Kankakee Valley 32

    

Sectional 19 Tippecanoe Valley  

 Rochester 44, Plymouth 34

    

Sectional 20 Frankfort  

 Frankfort 46, West Lafayette 43

    

Sectional 21 Wawasee  

 Wawasee 45, Angola 39

    

Sectional 22 Columbia City  

Game 3 -- Columbia City 43, FW Wayne 29.

Game 4 -- FW Concordia 59, New Haven 29.

Game 5 -- Columbia City 62, FW Concordia 52

    
Sectional 23 Mississinewa  

 Mississinewa 66, Maconaquah 55

    

Sectional 24 Elwood  

 Alexandria 42, Elwood 40

    

Sectional 25 Beech Grove  

 Indianapolis Cathedral 69, Brebeuf 52

    

Sectional 26 Greenfield-Central  

 Franklin 57, Greenfield-Central 47

    

Sectional 27 Danville  

 Lebanon 67, Westfield 49

    

Sectional 28 Edgewood  

 West Vigo 46, Sullivan 45

    

Sectional 29 South Dearborn  

 Franklin County 74, Greensburg 55

    

Sectional 30 Corydon Central  

 Corydon Central 66, North Harrison 53

    

Sectional 31 Gibson Southern  

 Jasper 41, Vincennes Lincoln 39

    

Sectional 32 Evansville Memorial  

 Evansville Memorial 66, Evansville Bosse 50

    

Class 2A

Sectional 33 Hanover Central  

 Hanover Central 54, River Forest 42

    

Sectional 34 Rensselaer Central  

 North Judson 62, North Newton 59

    

Sectional 35 LaVille  

Game 3 -- Glenn 51, Westview 35.

Game 4 -- LaVille 62, Fairfield 51.

Game 5 -- Glenn 48, LaVille 41

    

Sectional 36 Prairie Heights  

 Fremont 59, Eastside 55

    

Sectional 37 Woodlan  

 Fort Wayne Luers 70, Woodlan 48

    

Sectional 38 Northfield  

 Cass 58, North Miami 43

    

Sectional 39 Madison-Grant  

 Frankton 60, South Adams 42

    

Sectional 40 Northwestern  

 Northwestern 57, Tipton 50 (OT)

    

Sectional 41 North Montgomery  

 Seeger 40, Fountain Central 30

    

Sectional 42 Cascade  

 North Putnam 47, Tri-West Hendricks 42

    

Sectional 43 Centerville  

 Shenandoah 62, Winchester 60

    

Sectional 44 Triton Central  

 Triton Central 57, Speedway 26

    

Sectional 45 Batesville  

 North Decatur 38, Lawrenceburg 31

    

Sectional 46 Silver Creek  

 Austin 62, Southwestern (Hanover) 45

    

Sectional 47 Forest Park  

 Forest Park 46, South Spencer 32

    

Sectional 48 North Knox  

 North Knox 41, South Knox 28

    

Class A

Sectional 49 Morgan Township  

 Kouts 73, Morgan Township 57

     

Sectional 50 Triton  

 Triton 64, Oregon-Davis 46

    

Sectional 51 Hamilton  

 Fort Wayne Canterbury 64, Bethany Christian 52 (OT)

    

Sectional 52 Adams Central (5 teams) 

Marion Lakeview Christian 54, Adams Central 49

    

Sectional 53 West Central  

 Tri-County 58, Frontier 57

    

Sectional 54 Clinton Central  

 Clinton Prairie 54, Rossville 40

    

Sectional 55 Randolph Southern  

 Union City 60, Wapahani 48

    

Sectional 56 Lapel  

 Lapel 59, Tri 46

    

Sectional 57 Turkey Run  

 Turkey Run 55, Eminence 45

    

Sectional 58 North Daviess  

 White River Valley 52, North Daviess 26

    

Sectional 59 Southwestern (Shelbyville)  

 Waldron 56, Hauser 45

    

Sectional 60 South Decatur  

 Rising Sun 50, South Decatur 35

    

Sectional 61 West Washington  

 Northeast Dubois 52, Springs Valley 40

    

Sectional 62 New Washington  

 New Washington 63, Lanesville 29

    

Sectional 63 Barr-Reeve  

 Barr-Reeve 43, Washington Catholic 34

    

Sectional 64 Oakland City Wood Memorial  

 Oakland City Wood Memorial 34, New Harmony 33
      


Friday, February 18
    

Sectionals
South Bend area games
Bloomington area games 
Indianapolis area games
FW box scores      

Class 4A

Sectional 1 Gary West Side  

Game 3 -- Gary West Side 43, Munster 42.

Game 4 -- East Chicago Central 66, Hammond 21.
    

Sectional 2 Merrillville  

Game 3 -- Lowell 42, Hobart 34.

Game 4 -- Crown Point 58, Lake Central 50.
    

Sectional 3 Portage  

Game 3 -- Valparaiso 42, LaPorte 32.

Game 4 -- South Bend Washington 61, Michigan City 48.
    

Sectional 4 South Bend Riley  

Game 3 -- South Bend Clay 57, Penn 52.

Game 4 -- South Bend Adams 49, South Bend LaSalle 47.
    

Sectional 5 Concord  

Game 3 -- Warsaw 52, East Noble 42.

Game 4 -- Goshen 51, Elkhart Central 49.

    

Sectional 6 Fort Wayne Snider  

Game 3 -- FW Snider 56, Carroll (Fort Wayne) 30.

Game 4 -- FW Northrop 53, DeKalb 46.

    

Sectional 7 Huntington North  

Game 3 -- Huntington North 67, Kokomo 60.

Game 4 -- Homestead 62, Marion 44

    

Sectional 8 Harrison (West Lafayette)  

Game 3 -- Brownsburg 63, Avon 56.

Game 4 -- Harrison (West Lafayette) 42, McCutcheon 31.

    

Sectional 9 Pike  

Game 3 -- North Central 54, Pike 51.

Game 4 -- Carmel 53, Hamilton SE 37.

    

Sectional 10 Connersville  

Game 3 -- Richmond 43, Muncie Central 27.

Game 4 -- Connersville 56, New Castle 39.

    

Sectional 11 Decatur Central  

Game 3 -- Perry Meridian 65, Decatur Central 51.

Game 4 -- Ben Davis 75, Indianapolis Northwest 58.

    

Sectional 12 Lawrence Central  

Game 3 -- Franklin Central 49, Lawrence North 36.

Game 4 -- Lawrence Central 64, Indpls Arsenal Technical 38.

    

Sectional 13 Terre Haute North  

Game 3 -- Plainfield 66, Martinsville 51.

Game 4 -- Terre Haute South 76, Northview 32.

    

Sectional 14 Center Grove  

Game 3 -- Columbus North 66, Bloomington South 57 (OT).

Game 4 -- Center Grove 77, Columbus East 55.

    

Sectional 15 Jeffersonville  

Game 3 -- New Albany 63, Bedford North Lawrence 45.

Game 4 -- Jeffersonville 75, Floyd Central 51.

    

Sectional 16 Evansville North (5 teams) 

Game 2 -- Evansville Central 42, Evansville Reitz 31.

Game 3 -- Castle 42, Evansville North 39.

    

Class 3A

Sectional 17 Calumet

Game 3 -- Griffith 47, Hammond Noll 27.

Game 4 -- Hammond Morton 49, Calumet 36.

    

Sectional 18 New Prairie  

Friday games postponed to Saturday.

    

Sectional 19 Tippecanoe Valley  

Game 3 -- Plymouth 38, Tippecanoe Valley 32 OT.

Game 4 -- Rochester 60, Whitko 42.

    

Sectional 20 Frankfort  

Game 3 -- Frankfort 55, Twin Lakes 54.

Game 4 -- West Lafayette 57, Western 45.

    

Sectional 21 Wawasee  

Game 3 -- Angola 69, West Noble 55.

Game 4 -- Wawasee 48, NorthWood 44.

    

Sectional 22 Columbia City  

Friday games postponed to Saturday at 10 a.m., 11:30 a.m., 8 p.m.

    
Sectional 23 Mississinewa  

Game 3 -- Mississinewa 61, Bellmont 45.

Game 4 -- Maconaquah 52, Blackford 42.

    

Sectional 24 Elwood  

Game 3 -- Alexandria 62, Yorktown 50.

Game 4 -- Elwood 65, Delta 57.

    

Sectional 25 Beech Grove  

Game 3 -- Cathedral 59, Mt. Vernon 56

Game 4 -- Brebeuf 66, Indianapolis Chatard 48

    

Sectional 26 Greenfield-Central  

Game 3 -- Franklin 58, Whiteland 41.

Game 4 -- Greenfield-Central 51, New Palestine 46.

    

Sectional 27 Danville  

Game 3 -- Lebanon 51, Danville 34.

Game 4 -- Westfield 59, Zionsville 47.

    

Sectional 28 Edgewood  

Game 3 -- West Vigo 50, Edgewood 40 (OT).

Game 4 -- Sullivan 42, Greencastle 31.

    

Sectional 29 South Dearborn  

Game 3 -- Franklin County 60, Scottsburg 51.

Game 4 -- Greensburg 64, South Dearborn 40.

    

Sectional 30 Corydon Central  

Game 3 -- North Harrison 63, Charlestown 58.

Game 4 -- Corydon Central 67, Providence 35.

    

Sectional 31 Gibson Southern  

Game 3 -- Vincennes Lincoln 37, Gibson Southern 34.

Game 4 -- Jasper 72, Washington 51.

    

Sectional 32 Evansville Memorial  

Game 3 -- Evansville Memorial 80, Evansville Mater Dei 32.

Game 4 -- Evansville Bosse 59, Boonville 47.

    

Class 2A

Sectional 33 Hanover Central  

Game 3 -- Hanover Central 53, Hebron 47.

Game 4 -- River Forest 54, Lake Station Edison 26.

    

Sectional 34 Rensselaer Central  

Game 3 -- North Newton 62, North White 35.

Game 4 -- North Judson 55, Rensselaer Central 51.

    

Sectional 35 LaVille  

Friday games postponed to Saturday

Game 3 -- Glenn vs. Westview.

Game 4 -- LaVille vs. Fairfield.

    

Sectional 36 Prairie Heights  

Game 3 -- Fremont 43, Garrett 35.

Game 4 -- Eastside 53, Central Noble 35.

    

Sectional 37 Woodlan  

Game 3 -- Woodlan 38, Leo 34.

Game 4 -- FW Luers 84, Harding 38.

    

Sectional 38 Northfield  

Friday games postponed to Saturday at 10 a.m., 11:45 a.m., 8:15 p.m.

    

Sectional 39 Madison-Grant  

Game 3 -- South Adams 57, Eastbrook 42.

Game 4 -- Frankton 59, Madison-Grant 46.

    

Sectional 40 Northwestern  

Game 3 -- Tipton 44, Eastern (Greentown) 22.

Game 4 -- Northwestern 57, Carroll (Flora) 45.

    

Sectional 41 North Montgomery  

Game 3 -- Fountain Central 54, Western Boone 50.

Game 4 -- Seeger 45, Covington 35.

    

Sectional 42 Cascade  

Game 3 -- Tri-West Hendricks 40, Cloverdale 29.

Game 4 -- North Putnam 46, South Putnam 35.

    

Sectional 43 Centerville  

Game 3 -- Shenandoah 61, Centerville 41.

Game 4 -- Winchester 64, Cambridge City Lincoln 61.

    

Sectional 44 Triton Central  

Game 3 -- Triton Central 67, Eastern Hancock 46.

Game 4 -- Speedway 46, Knightstown 38.

    

Sectional 45 Batesville  

Game 3 -- Lawrenceburg 62, Switzerland County 44.

Game 4 -- North Decatur 58, South Ripley 51.

    

Sectional 46 Silver Creek  

Game 3 -- Austin 49, Brownstown Central 44.

Game 4 -- Southwestern (Hanover) 74, Silver Creek 58.

    

Sectional 47 Forest Park  

Game 3 -- Forest Park 64, Crawford County 29.

Game 4 -- South Spencer 52, Tell City 45.

    

Sectional 48 North Knox  

Game 3 -- North Knox 50, North Posey 49.

Game 4 -- South Knox 39, Eastern (Bloomfield) 28.

    

Class A

Sectional 49 Morgan Township  

Game 3 -- Kouts 52, Whiting 44.

Game 4 -- Morgan Township 39, Michigan City Marquette 29.

     

Sectional 50 Triton  

Friday games postponed to Saturday at 10 a.m., 11:45 a.m., 8:15 p.m.

    

Sectional 51 Hamilton  

Friday games postponed to Saturday at 10 a.m., 11:30 a.m., 7:30 p.m.

    

Sectional 52 Adams Central (5 teams) 

Game 2 -- Marion Lakeview Christian 53, Southern Wells 44.

Game 3 -- Adams Central 73, Tri-Central 72.

    

Sectional 53 West Central  

Game 3 -- Tri-County 57, South Newton 52 (OT).

Game 4 -- Frontier 60, Pioneer 39.

    

Sectional 54 Clinton Central  

Game 3 -- Rossville 56, Lafayette Cen. Catholic 37.

Game 4 -- Clinton Prairie 55, Park Tudor 46.

    

Sectional 55 Randolph Southern  

Game 3 -- Wapahani 51, Union (Modoc) 49.

Game 4 -- Union City 80, Monroe Central 61.

    

Sectional 56 Lapel  

Game 2 -- Tri 63, Blue River Valley 51

Game 3 -- Lapel 92, Indiana School for the Deaf 51

    

Sectional 57 Turkey Run  

Game 3 -- Turkey Run 59, Attica 47.

Game 4 -- Eminence 44, Rockville 41.

    

Sectional 58 North Daviess  

Game 3 -- White River Valley 53, Bloomfield 43.

Game 4 -- North Daviess 72, Union (Dugger) 50

    

Sectional 59 Southwestern (Shelbyville)  

Game 3 -- Waldron 48, Morristown 39.

Game 4 -- Hauser 77, Edinburgh 33.

    

Sectional 60 South Decatur  

Game 3 -- Rising Sun 60, Jac-Cen-Del 35.

Game 4 -- South Decatur 74, Madison Shawe 41.

    

Sectional 61 West Washington  

Game 3 -- Northeast Dubois 63, West Washington 45.

Game 4 -- Springs Valley 51, Orleans 23.

    

Sectional 62 New Washington  

Game 3 -- New Washington 57, Borden 37.

Game 4 -- Lanesville 49, Graceland Christian 36.

    

Sectional 63 Barr-Reeve  

Game 3 -- Barr-Reeve 41, Vincennes Rivet 40.

Game 4 -- Washington Catholic 43, Shoals 28.

    

Sectional 64 Oakland City Wood Memorial  

Game 3 -- Oakland City Wood Memorial 39, Perry Central 35.

Game 4 -- New Harmony 67, Evansville Day 45.

     


Tuesday, February 15
 
Sectionals

On-line sectional news coverage by area:
Indy recaps
Elkhart recaps
FW box scores
Bloomington recaps

Class 4A

Sectional 1 @ Gary West Side

Game 1 -- Gary West Side 45, Highland 42

Game 2 -- Munster 95, Gary Roosevelt 27

 

Sectional 2 @ Merrillville

Game 1 -- Hobart 65, Merrillville 39

Game 2 -- Lowell 63, Gary Wallace 35

 

Sectional 3 @ Portage

Game 1 -- LaPorte 47, Chesterton 38 (OT)

Game 2 -- Valparaiso 47, Portage 46

 

Sectional 4 @ South Bend Riley 

Game 1 -- South Bend Clay 62, Mishawaka 54

Game 2 -- Penn 57, South Bend Riley 45

 

Sectional 5 @ Concord

Game 1 -- Warsaw 72, Elkhart Memorial 29

Game 2 -- East Noble 61, Concord 41

 

Sectional 6 @ Fort Wayne Snider 

Game 1 -- FW Snider 88, FW South Side 27

Game 2 -- Carroll (FW) 60, FW North Side 49

 

Sectional 7 @ Huntington North

Game 1 -- Huntington North 75, Anderson 51

Game 2 -- Kokomo 74, Anderson Highland 57

 

Sectional 8 @ Harrison (West Lafayette)

Game 1 -- Brownsburg 84, Lafayette Jeff 67

Game 2 -- Avon 50, Logansport 33

 

Sectional 9 @ Pike

Game 1 -- North Central 52, Broad Ripple 40

Game 2 -- Pike 60, Noblesville 53

 

Sectional 10 @ Connersville 

Game 1 -- Muncie Central 50, Jay County 30

Game 2 -- Richmond 60, East Central 38

 

Sectional 11 @ Decatur Central 

Game 1 -- Perry Meridian 97, Indianapolis Manual 12

Game 2 -- Decatur Central 71, Southport 61

 

Sectional 12 @ Lawrence Central 

Game 1 -- Lawrence N 54, Warren Central 53 (OT)

Game 2 -- Franklin Central 63, Arlington 38

 

Sectional 13 @ *Terre Haute North 

Game 1 -- Plainfield 75, Terre Haute North 62

Game 2 -- Martinsville 71, Mooresville 55

 

Sectional 14 @ Center Grove 

Game 1 -- Bloomington South 59, Greenwood 51

Game 2 -- Columbus North 59, Bloomington North 49

 

Sectional 15 @ *Jeffersonville 

Game 1 -- New Albany 47, Jennings County 29

Game 2 -- Bedford North Lawrence 63, Seymour 41

 

Sectional 16 @ Evansville North 

Game 1 -- Castle 52, Evansville Harrison 50 (OT)

Game 2 -- Evansville Central vs Evansville Reitz

 

 

Class 3A

Sectional 17 @ Calumet

Game 1 -- Noll 40, Clark 33

Game 2 -- Griffith 44, Hammond Gavit 37

 

Sectional 18 @ New Prairie 

Game 1 -- Andrean 78, Gary Wirt 25

Game 2 -- New Prairie 39, SB St. Joseph's 36

 

Sectional 19 @ Tippecanoe Valley 

Game 1 -- Plymouth 86, Culver Academy 22

Game 2 -- Tippecanoe Valley 55, Mishawaka Marian 48

 

Sectional 20 @ Frankfort 

Game 1 -- Twin Lakes 71, Hamilton Heights 50

Game 2 -- Frankfort 57, Benton Central 43

 

Sectional 21 @ Wawasee 

Game 1 -- Angola 56, Northridge 38

Game 2 -- West Noble 44, Lakeland 40

 

 

Sectional 22 @ Columbia City 

Game 1 -- Fort Wayne Wayne 64, Fort Wayne Elmhurst 59

Game 2 -- Columbia City 59, Fort Wayne Dwenger 42

 

Sectional 23 @ *Mississinewa 

Game 1 -- Mississinewa 57, Norwell 55

Game 2 -- Bellmont 62, Peru 56

 

Sectional 24 @ Elwood 

Game 1 -- Alexandria 87, Muncie Southside 28

Game 2 -- Yorktown 58, Pendleton Heights 53

 

Sectional 25 @ Beech Grove 

Game 1 -- Mt Vernon (Fortville) 75, Roncalli 40

Game 2 -- Indianapolis Cathedral 49, Beech Grove 33

 

Sectional 26 @ Greenfield-Central 

Game 1 -- Whiteland 54, Rushville 51

Game 2 -- Franklin 63, Shelbyville 40

 

Sectional 27 @ Danville 

Game 1 -- Danville 46, Southmont 37

Game 2 -- Lebanon 76, Crawfordsville 41

 

Sectional 28 @ Edgewood 

Game 1 -- Edgewood 50, Owen Valley 48

Game 2 -- West Vigo 52, South Vermillion 40

 

Sectional 29 @ *South Dearborn 

Game 1 -- Scottsburg 52, Madison 43

Game 2 -- Franklin County 79, Brown County 46

 

Sectional 30 @ Corydon Central 

Game 1 -- North Harrison 53, Salem 48

Game 2 -- Charlestown 66, Mitchell 43

 

Sectional 31 @ Gibson Southern 

Game 1 -- Gibson Southern 35, Princeton 25

Game 2 -- Vincennes Lincoln 64, Pike Central 47

 

Sectional 32 @ Evansville Memorial 

Game 1 -- Evansville Mater Dei 46, Heritage Hills 34

Game 2 -- Evansville Memorial 80,Mount Vernon 39

 

Class 2A

Sectional 33 @ Hanover Central 

Game 1 -- Hanover Central 75, Boone Grove 38

Game 2 -- Hebron 73, Wheeler 40

 

Sectional 34 @ Rensselaer Central 

Game 1 -- North Newton 36, Winamac 32

Game 2 -- North White 53, Knox 49

 

Sectional 35 @ LaVille 

Game 1 -- Glenn 49, Jimtown 28

Game 2 -- Westview 57, Bremen 48

 

Sectional 36 @ Prairie Heights 

Game 1 -- Garrett 69, Churubusco 36

Game 2 -- Fremont 44, Prairie Heights 36

 

Sectional 37 @ Woodlan 

Game 1 -- Woodlan 53, Heritage 50

Game 2 -- Leo 64, Bluffton 39

 

Sectional 38 @ Northfield 

Game 1 -- Wabash 68, Manchester 64

Game 2 -- Cass 43, Northfield 39

 

Sectional 39 @ *Madison-Grant 

Game 1 -- South Adams 56, Muncie Burris 45

Game 2 -- Eastbrook 58, Oak Hill 53

 

Sectional 40 @ Northwestern 

Game 1 -- Tipton 44, Taylor 37

Game 2 -- Eastern (Greentown) 68, Delphi 22

 

Sectional 41 @ North Montgomery 

Game 1 -- Fountain Central 50, N. Montgomery 44

Game 2 -- Western Boone 62, Sheridan 33

 

Sectional 42 @ Cascade 

Game 1 -- Cloverdale 57, Monrovia 53

Game 2 -- Tri-West Hendricks 59, Cascade 48

 

Sectional 43 @ Centerville 

Game 1 -- Shenandoah 61, Northeastern 36

Game 2 -- Centerville 61, Hagerstown 38

 

Sectional 44 @ Triton Central 

Game 1 -- Triton Central 64, Indian Creek 37

Game 2 -- Eastern Hancock 66, Indianapolis Scecina 32

 

Sectional 45 @ Batesville 

Game 1 -- Lawrenceburg 45, Batesville 40

Game 2 -- Switzerland County 55, Union County 37

 

Sectional 46 @ Silver Creek 

Game 1 -- Brownstown Central 68, Clarksville 23

Game 2 -- Austin 53, Eastern (Pekin) 37

 

Sectional 47 @ Forest Park 

Game 1 -- Crawford County 64, Paoli 59

Game 2 -- Forest Park 52, Southridge 24

 

Sectional 48 @ North Knox

Game 1 -- North Posey 66, North Central (Farmersburg) 49

Game 2 -- North Knox 87, Linton-Stockton 29

 

Class A

Sectional 49 @ Morgan Township

Game 1 -- Whiting 42, Westville 20

Game 2 -- Kouts 69, Washington Township 36

 

Sectional 50 @ Triton 

Game 1 -- Triton 59, Argos 14

Game 2 -- Culver Community 59, LaCrosse 41

 

Sectional 51 @ Hamilton  

Game 1 -- Fort Wayne Christian 68, Howe Military 24

Game 2 -- Fort Wayne Canterbury 51, Hamilton 50

 

Sectional 52  @ Adams Central 

Game 1 -- Tri-Central 66, Wes-Del 48

 

Sectional 53 @ West Central 

Game 1 -- Tri-County 45, West Central 43

Game 2 -- South Newton 54, Caston 51

 

Sectional 54 @ Clinton Central

Game 1 -- Rossville 63, Indianapolis Ritter 40

Game 2 -- Laf Central Catholic 43, Clinton Central 38

 

Sectional 55 @ Randolph Southern

Game 1 -- Cowan vs Wapahani

Game 2 -- Randolph Southern vs Union (Modoc)

 

Sectional 56 @ Lapel

Game 1 -- Indiana Deaf 55, Daleville 43

 

Sectional 57 @ Turkey Run 

Game 1 -- Attica 52, Riverton Parke 45 (OT)

Game 2 -- Turkey Run 51, North Vermillion 26

 

Sectional 58 @ North Daviess

Game 1 -- Bloomfield 35, Clay City 19

Game 2 -- White River Valley 57, Shakamak 20

 

Sectional 59 @ Southwestern (Shelbyville) 

Game 1 -- Waldron 53, Indianapolis Lutheran 35

Game 2 -- Morristown 41, Southwestern (Shelbyville) 40

 

Sectional 60 @ South Decatur

Game 1 -- Jac-Cen-Del 47, Milan 27

Game 2 -- Rising Sun 49, Oldenburg Academy 31

 

 Winner of Game 4

Sectional 61 @ West Washington 

Game 1 -- Northeast Dubois 73, Crothersville 39

Game 2 -- West Washington 61, Medora 19

 

Sectional 62 @ New Washington

Game 1 -- Borden 66, Henryville 51

Game 2 -- New Washington 66, S Central (Elizabeth) 40

 

Sectional 63 @ Barr-Reeve 

Game 1 -- Vincennes Rivet 51, Marian Heights Academy 28

Game 2 -- Barr-Reeve 42, Loogootee 33

 

Sectional 64 @ Oakland City Wood Memorial

Game 1 -- Oakland City Wood Memorial 44, Cannelton 43

Game 2 -- Perry Central 44, Tecumseh 36

 


Saturday, February 12
    
REGION
Munster 68, Calumet 25
Tri-County 69, Washington Twp 34  
    
STATE
Bellmont 58, New Haven 29
Cathedral 75, Rushville 34
Decatur Central 62, Arsenal Tech 52
Whiteland 62, Bloomington North 52
Zionsville 65, Frankfort 62


Friday, February 11
    
REGION
Bishop Noll 56, Hammond 44
Clark 50, Lake Station 20
Griffith 68, Gavit 47
Highland 57, Lowell 51 OT
Kankakee Valley 63, Hanover Central 59
Morton 72, Calumet 58
Morgan Twp 50, Kouts 45
Munster 66, Whiting 21    
    
STATE
Boonville 62, Vincennes 43
Broad Ripple 44, Hamilton Hts 28
Cascade 59, Cloverdale 39
Center Grove 42, Jeffersonville 41 (fan recap)
Franklin 79, Greenwood 35
Greencastle 55, Monrovia 53
North Putnam 57, Speedway 48
Perry Meridian 65, Roncalli 43
Tri-West 51, Danville 50
Turkey Run 51, Fountain Central 44
Westfield 65, Hamilton SE 56


Thursday, February 10
    
REGION
Hanover Central 56, Rensselaer 48
North Judson 104, Pioneer 39
Plymouth 61, LaPorte 48
Portage 68, Lake Central 55
Twin Lakes 70, N Newton 61 (Laf recaps)
    
STATE
Adams Central 61, Woodlan 57
Arlington 72, Baptist Academy 30
Bedford NL 59, Scottsburg 52
Bluffton 64, Blackford 45
Boonville 62, Vincennes 43
Brownstown 68, Indian Creek 47
Carmel 53, Bishop Chatard 42
Carroll 78, Harding 56
Clinton Central 43, Ritter 25
Corydon Central 56, Lanesville 34
DeKalb 60, Norwell 36
Dwenger 55, Bellmont 54
Eastern 42, Northwestern 40
Elmhurst 77, North Side 45
Evansville Memorial 76, Washington 54
Franklin Central 58, Tech 49 (OT) (Indy recaps)
Frankton 63, Muncie Central 56
FW Luers 82, New Haven 15
FW Snider 61, Huntington North 52
FW Wayne 56, Blackhawk Christian (FW box scores)
Garrett 61, Heritage 55
Greensburg 68, East Central 38
Jasper 65, Forest Park 60
Lakeland 48, Northridge 22
Lebanon 56, Clinton Prairie 48
Morristown 66, Edinburgh 43
Mt Vernon 65, Warren Central 50
New Castle 67, Lafayette Jeff 63
Noblesville 67, Greenfield-Central 43
Prairie Heights 66, Churubusco 42
Rising Sun 59, Switzerland County 52
Rockville 44, S Putnam 41
SB St Joseph's 54, Goshen 44
SB Washington 75, SB Riley 48
Seeger 43, Attica 34
Shelbyville 66, Brown County 33
South Newton 58, North White 56
Southport 68, Lawrence Central 66
TH North 66, Bloomington S 46
Tri-County 62, Delphi 57
Wawasee 71, Whitko 49
Whiteland 74, Southwestern 36
Winchester 49, Delta 44


Wednesday, February 9
    
REGION
River Forest 92, Westville 32 
          
STATE
Brebeuf Jesuit 57, Zionsville 43
Danville 50, Cascade 37
Eastern Hancock 78, Centerville 60
Elwood 58, Pendleton Heights 51
Greensburg 72, North Decatur 59
Leo 54, Columbia City 53
Marion 42, Warsaw 37
Rochester 69, Winamac 50
Scecina 44, Northwest 40
W Lafayette 50, Western Boone 43                               


Tuesday, February 8
    
REGION
Chesterton 44, Griffith 37 (Post-Tribune)
East Chicago 55, Morton 36
Gavit 44, Hanover Central 40 (NWI recaps)
Hebron 70, Whiting 56
Highland 65, Hobart 28
Kankakee Valley 41, Benton Central 38
LaCrosse 40, MC Marquette 37
Lew Wallace 52, Wirt 42
Lowell 58, Andrean 33
Merrillville 83, Wheeler 48
Morgan Twp 69, West Central 60
North Newton 69, Boone Grove 39
North White 79, Westville 41
SB Riley 69, Michigan City 44
Valparaiso 54, Munster 48 (Post-Tribune)
West Side 71, Hammond 20
 

          
STATE
Adams Central 71, Eastside 43
And Highland 58, Hamilton SE 53
Beech Grove 77, Monrovia 23 (Indy recaps)
Ben Davis 73, Noblesville 52
Bethesda Christian 73, Baptist High 38
Bloomfield 43, Washington Catholic 35 (Bloom recaps)
Bremen 56, Fairfield 36
Brownsburg 98, North Montgomery 36
Canterbury 70, Hamilton 49
Cathedral 64, Park Tudor 42
Central Noble 43, Blackhawk Christian 38
Clinton Prairie 50, Hamilton Hts 44
Columbus East  47, Austin 45
Concordia 50, Norwell 45
Covington 83, Riverton Parke 49
Decatur Central 54, Plainfield 39
Eagledale 48, Heritage Hall 33
Eminence 53, Shakamak 49
FW Canterbury 70, Hamilton 49
FW Christian 59, Lakewood Park 49
FW Heritage 62, Churubusco 54
FW Snider 58, East Noble 43
Franklin 66, Avon 40 (Franklin area recaps)
Franklin Co 56, Eastern 47
Frankton 99, Daleville 15
Greensburg 72, North Decatur 59
Greenwood 61, Hauser 40
Harding 73, FW North Side 72 (FW recaps)
Heritage Christian 51, Manual 29
Homestead 73, Northrop 64
John Glenn 85, Culver Academy 20
Kokomo 50, Carmel 38 (Tribune)
Lewis Cass 62, North Miami 26
Lutheran 48, Covenant Christian 44
Martinsville 68, Lafayette Jeff 63
Mitchell 56, Edgewood 46

New Albany 99, Silver Creek 32
North Central 58, Chatard 41
North Putnam 63, Crawfordsville 57
Northfield 67, Taylor 56
Perry Meridian 60, Bloomington South 45
Peru 65, Eastern 61
Pike 56, Columbus North 51 (Republic)
Shelbyville 68, Morristown 46
South Knox 47, Eastern 30
Southport 53, Mooresville 48
TH North 70, Northview 52
Tippecanoe Valley 59,  Wabash 54 (Warsaw recaps)
Tri 59, Cambridge City 44
Tri-Central 38, Maconaquah 37
Triton 69, Caston 32
Triton Central 59, Knightstown 43
Western 53, Carroll 46 (Kokomo recaps)
Westfield 87, New Palestine 59
Whitko 73, Southwood 44
Yorktown 51, Muncie Central 41


Monday, February 7
    
REGION
River Forest 68, MC Marquette 43
LaPorte 60, Gary Roosevelt 52

          
STATE
Edinburgh 56, Eagledale 28
Evansville Memorial 65, Evansville Reitz 36
Jasper 64, Jeffersonville 58
Plymouth 62, Bremen 42
Rochester 59, Triton 43
Turkey Run 65, North Putnam 38


Saturday, February 5
    
REGION
Andrean 59, Clark 50   
Bishop Noll 47, Lake Station 42
Chesterton 47, Plymouth 43
East Chicago 41, Hobart 26
Hanover Central 49, Morgan Twp 38
Highland 51, Gavit 33
John Glenn 43, SB St Joe 37
LaVille 56, Kouts 49
Lowell 61, Morton 40
Merrillville 65, Boone Grove 37
Valparaiso 69, Lafayette Jeff 50

Whiting 55, Hammond  44
   
Penn Shootout
NorthWood 46, Crown Point 40
Penn 68, Portage 43
Portage 65, NorthWood 30
Penn 63, Crown Point 32
          
STATE
Beech Grove 54, Greenwood 40
Ben Davis 81, TH South 57
Bloomington North 54, Brown County 45
Bloomfield 66, Owen Valley 65 (Bloom recaps)
Broad Ripple 46, Muncie Burris 28
Cathedral 79, Plainfield 52
Center Grove 90, Warren Central 55
Columbus North 53, Franklin 44
Columbia City 79, Huntington North 77 2OT (Press)
Concord 59, Wawasee 52
Concordia 49, Bellmont 43
Connersville 65, Seymour 39
Glenn 43, SB St Joseph's 36
Greensburg 85, Batesville 38
East Noble 62, New Haven 28
E Hancock 65, Cambridge City 52
FW Luers 63, Leo 55
Fountain Central 48, Attica 40 (area recaps)
Greensburg 85, Batesville 38
Indiana Deaf 62, Union (Dugger) 49
Jeffersonville 59, Jennings County 49
Lawrence Cen 55, BChatard 52
Lawrence North 43, Carmel 38
Lebanon 75, Western 48
Kokomo 65, Warsaw 46 (Times-Union)
Mooresville 73, Eminence 52
Morristown 68, Hauser 46
Mt Vernon 90, New Palestine 43
New Albany 69, N Harrison 56
N Judson 61, Kankakee Valley 56
N Knox 44, Loogootee 38
NE DuBois 75, Southridge 38
North Central 59, TH North 43
North Knox 44, Loogootee 40
Northwestern 73, Lakeview Ch 62
Norwell 72, Heritage 68
Oregon-Davis 67, Washington Twp 37
Richmond 32, New Castle 28
Rising Sun 60, Jac-Cen-Del 42
Seeger 36, Turkey Run 31
Shakamak 65, Cloverdale 34
Shelbyville 61, Arlington 58
Shoals 39, Linton 36
SB Adams 68, Goshen 43
SB Clay 60, Mishawaka Marian 46
SB LaSalle 61, Michigan City 54
South Decatur 65, Southwestern 45
Tri 76, Centerville 56
Tri-County 56, W Central 37
Triton 69, Culver 33
Twin Lakes 56, Rochester 54
W Noble 70, Elkhart Memorial 58
Winamac 28, S Newton 21
Winchester 69, Blackford 46
Whitko 45,  Tippecanoe Valley 44
Tech 60, Brebeuf Jesuit 52
Union County 48, Manual 30
West Noble 70, Elkhart Memorial 58
Westfield 77, Hamilton Heights 28
White River Valley 42, Eastern 23
Whiteland 62, Indian Creek 47
Woodlan 75, North Side 58
Zionsville 69, Crawfordsville 50
   
Madison County Tourney (Indy recaps)
Pendleton Hts 57, Elwood 48, 5th place
Anderson Highland 59, Anderson 43, 3rd place
Frankton 34, Alexandria 31, championship
   
Evansville North Tournament
Bedford NL 63, Evansville North 45
Bedford NL 73, Evansville Central 45 (championship)


Friday, February 4
    
REGION
Gary West Side 45, McCutcheon 34
Lowell 56, Calumet 27
    
    
     
STATE
Frankfort 48, Danville 42
Greensburg 85, Jac-Cen-Del 74
Hauser 53, Southwestern 44
Heritage Ch 36, Covenant Ch 34
Roncalli 76, Ritter 35
Speedway 46, Cloverdale 26
Tri-West 46, Southmont 38
W Boone 50, Crawfordsville 31    


Thursday, February 3
    
REGION
Andrean 44, Morton 42 (NWI recaps)
East Chicago 54, Lake Central 44
Griffith 48, Bishop Noll 12
Gavit 43, Whiting 33
Hanover Central 56, Momence 32
Highland 79, Clark 31
Kouts 53, MC Marquette 39
Munster 87, Lake Station 24
North Newton 66, South Newton 29
South Central 73, Washington Twp 46
    
    
     
STATE
Argos 51, Bethany Christian 31
Beech Grove 68, Scecina Memorial 25
Ben Davis 82, Brebeuf Jesuit 47
Bethesda Chr 56, Heritage Chr 54, OT
Cass 45, Logansport 33
Cathedral 67, Lafayette Harrison 39
Centerville 65, Monroe Central 40
Clinton Central 59, Sheridan 32
Columbus North 65, Southport 60 (Republic)
Columbia City 60, E Noble 39
Corydon Central 104, Clarksville 18
Covington 67, West Vigo 57
Culver 51, North Maimi 49
Decatur Central 61, Pike Township 57
Eastlawn 40, Indy Lady Cats 39, OT
Edingburgh 34, Medora 25
Eminence at Mooresville, ppd, Saturday
Evans Harrison 50, Evans Castle 46
Forest Park 60, Perry Central 44
Franklin Central 61, Roncalli 41
Frankton 65, Anderson 58
Glenn 57, Fairfield 28
Greenfield-Central 58, Morristown 43
Greensburg 85, Jac-cen-Del 74
Hauser 38, Oldenburg Academy 28
Indpls Baptist 59, Indiana Deaf 47
Knox 57, LaVille 54
Mishawaka 56, Elkhart Memorial 53
Noblesville 57, New Palestine 55
North White 73, Tri-county 66 OT (Laf recaps)
Oregon-Davis 67, Elkhart Baptist 37
Park Tudor 57, Tri 55
Plymouth 47, Clinton Prairie 44
Prairie Heights 67, Northridge 56
Rochester 66, Manchester 47 (Sentinel)
Penn 65, SB Washington 39 (Elkhart Truth)
SB Clay 57, SB LaSalle 47
SB Riley 53, Elkhart Central 35 (SB box scores)
S Decatur 51, Brownstown 47
Triton Central 71, Whiteland 36
Twin Lakes 50, Kankakee Valley 46
Wabash 77, Caston 63
Wawasee 80, Culver Military 30
West Noble 70, Westview 50


Wednesday, February 2
    
REGION
LaPorte 56, Hobart 36
West Side 83, Horace Mann 37
    
    
     
STATE
Avon 54, Zionsville 44
Brownsburg 67, Lebanon 55
FW Snider 89, Harding 37 (FW stats)
Hamilton Hts 52, Indpls Scecina 39
Lawrence Cen 68, Northwest 55
McCutcheon 53, West Lafayette 49
Northfield 64, Peru 48
Southwestern (J) 72, Austin 62
Terre Haute South 88, Sullivan 71
Western 42, Tipton 33


Tuesday, February 1
    
REGION
North Judson 59, Rensselaer 50
Calumet 56, River Forest 47
Hebron 78, West Central 52
Lake Station 58, Wirt 46
MC Marquette 61, Westville 32
Morgan Twp 72, Washington Twp 21 (NWI recaps)
Munster 57, Merrillville 29
Triton 63, South Central 30
Whiting 41, Wheeler 35
Portage 79, Boone Grove 30
Valparaiso 60, Kankakee Valley 26
    
    
     
STATE
Attica 51, Riverton Parke 31
Benton Central 67, Lafayette Harrison 64 (Laf recaps)
Bloomington South 45, Bedford NL 44
Brebeuf Jesuit 66, Bethesda Christian 37
Broad Ripple 50, Hamilton SE 44
Carroll 49, Tri-County 42
Center Grove 64, Carmel 49 (Franklin recaps)
Central Noble 53, Hamilton 46
Columbus East 57, Floyd Central 48
Connersville 46, Jennings County 40
Danville 69, Monrovia 36
Decatur Central 55, Perry Meridian 52
DeKalb 59, Goshen 34
East Noble 59, Dwenger 57 (News-Sun)
Edgewood 47, Indian Creek 33
Edinburgh 49, Medora 31
Elkhart Baptist 52, Bethany Christian 51
Elmhurst 51, Blackhawk Christian 34
Eminence 63, Greenwood 60
FW Luers 69, Norwell 56
Frankfort 55, Logansport 31
Fremont 56, Canterbury 45 (FW recaps)
Greensburg 71, Lawrenceburg 45
Heritage Christian 58, Indpls Baptist 36
Huntington North 60, Marion 56
Indiana Deaf 65, Kokomo Christian 17
Frankfort 55, Logansport 31
Franklin 69, Shelbyville 37 (Shelbyville News)
Franklin Central 53, Lawrence North 45
Kokomo 49, North Central 37
Lakeland 52, Fairfield 35 (Goshen recaps)
Leo 62, Homestead 54
Lewis Cass 69, Twin Lakes 61
Lutheran 50, Manual 46
Manchester 72, Tippecanoe Valley 41
Martinsville 75, Southport 53
Mississinewa 70, Lakeview Christian 58
Mt Vernon (Fortville) 76, New Castle 56 (Indy recaps)
NorthWood 50, Warsaw 43
North Knox 74, Shakamak 57
Plainfield 69, Northview 42
Plymouth 67, New Prairie 45
Rochester 69, Oak Hill 59
Rushville 45, Seymour 43
SB Riley 56, Concord 46
SB St Joe's 52, Knox 48
South Neton 52, Covington 50
South Putnam 55, Clay City 13
South Spencer 66, Cannelton 25
Southwestern 29, Brown County 25
TH South 67, West Vigo 39
Triton Central 89, Hauser 46
Tri-West 39, Cascade 32
Turkey Run 59, North Montgomery 40
Warren Central 80, Scecina 52
Western Boone 51, Rossville 47

Madison County Tournament
Elwood 44, Lapel 40
Anderson Highland 65, Pendleton Heights 62

 

Back to Top