Indiana Coaching Changes for 2007-2008

High School | Other Openings |06-07 Archives| 05-06 Archives

 

If you are aware of an opening or hiring not yet listed here, please send it to Jeff Marlow.

 

 

High School Varsity Coaching Changes

School Conference Departing Hired

ADAMS CENTRAL - 2A

Allen County

Cary Blake

Sam Beer

ALEXANDRIA - 2A

Central Indiana

Josh Closser

Jon Howell

ANDERSON - 4A

North Central

Chad Wetz

Shane Sumpter

ANDERSON HIGHLAND - 4A

Olympic

Stacey Brewer

Tod Windlan

BENTON CENTRAL - 3A

Hoosier

Jeff Guenther

Pat Cole

BLOOMFIELD - 2A

Southwest Indiana

Jim Rose

Kyle von Almen

BLOOMINGTON NORTH - 4A

Conference Indiana

Steve Goddard

Alana Harrington

BLUE RIVER VALLEY - 1A

Mid-Eastern

Matt Perdue

Josh Hallatt

BORDEN - 1A

Southern

Michelle Agnew

Charles Gardner

BROAD RIPPLE - 4A

Indianapolis Public

Tammy Dearth

Racquel Simpson

BROWNSBURG - 4A

Hoosier Crossroads

Brian Disney

Amy Brauman

BROWNSTOWN CENTRAL - 2A

Mid-Southern

Paula Workman

Karla Rieckers

CARROLL (FLORA) - 2A

Hoosier Heartland

Clay Hanna

Mike McCroskey

CENTRAL NOBLE - 2A

Northeast Corner

Andrea Diehl

 

CHURUBUSCO - 2A

Northeast Corner

Wayne Gibson

Jeff Sheehan

CLINTON CENTRAL - 2A

Hoosier Heartland

Aaron Charles

Kyle Barrentine

CLINTON PRAIRIE - 1A

Hoosier Heartland

Connie Garrett

Jason Haid

CROWN POINT - 4A

Duneland

Tom May

Scott Reid

CULVER COMMUNITY - 2A

Northern State

Andrea Berndt

Ashli Senff

DANVILLE - 3A

Sagamore

Sara Strahm

Terry Hammons

DeKALB - 4A

Northeast Hoosier

Doug Curtis

Nick David

DELPHI - 2A

Hoosier

Dave Schneider

Dan Dawson

DELTA - 3A

Hoosier Heritage

Glen Stewart

Matt Perdue

EASTERN (PEKIN) - 2A

Mid-Southern

Kellie Stewart

Mike McBride

EASTERN HANCOCK - 2A

White River

Joe Paxton

Lindsey Roberson

EDGEWOOD - 3A

Western Indiana

Chad Musselwhite

Gary Sims

ELWOOD - 2A

Central Indiana

Shelly Renbarger

Candice Williams

EVANSVILLE REITZ - 4A

Southern Indiana

Linda Storsved

John Schellenberg

FORT WAYNE BISHOP LUERS - 2A

Summit

Teri Rosinski

Greg Friend

FORT WAYNE NORTH - 4A

Summit

Greg Friend

 

FORT WAYNE NORTHROP - 4A

Summit

Greg Rahrer

Doug Curtis

FORT WAYNE WAYNE - 3A

Summit

Michael Smith

C.J. Graf

FRANKTON - 2A

Cental Indiana

Tod Windlan

Brent Brobston

FRONTIER - 1A

Midwest

Rex Brummett

Brent Kunkel

GUERIN CATHOLIC - 2A

Independent

Dawn Grinnage

Jeff Buckner

HAMILTON - 1A

Northeast Corner

Tim Wolfe

Kimberly Armstrong

HAMMOND - 3A

Great Lakes

Jonathan Haas

Tony Chase

HAMMOND CLARK - 3A

Great Lakes

Jeanette Gray

Nikki Bergman

HIGHLAND - 4A

Northwest Crossroads

Mike Urban

Jeanette Gray

INDIAN CREEK - 2A

Mid-Hoosier

Andi Ferris

Dana Scott

KANKAKEE VALLEY - 3A

Northwest Crossroads

Lane Lewellan

Mike Sampson

KEYSTONE - 1A

Midland

Amanda Napierkowski

Chris Whitacre

LaCROSSE - 1A

Porter County

Erin Sampsel

Brian McMahan

LAFAYETTE HARRISON - 4A

Hoosier Crossroads

Jane Schott

Christy Flowers

LAKE CENTRAL - 4A

Duneland

Tim Powers

Leslie Iwema

LAKEVIEW CHRISTIAN - 1A

Midland

Kevin Alsup

 

LAWRENCEBURG - 2A

Eastern Indiana

Nick Scalf

Abby Friend

LOOGOOTEE - 1A

Blue Chip

Leslie VanHoy

Dave Smith

MADISON-GRANT - 2A

Central Indiana

Mark Zeigler

John Irwin

MISHAWAKA - 4A

Northern Indiana

Nat Pittman

Kevin Gradeless

MISHAWAKA MARIAN - 3A

Northern Indiana

Monique Hernandez

Pat Catanzarite

MITCHELL - 3A

Patoka Lake

Ross Simpson

Frank Decker

MONROE CENTRAL - 1A

Mid-Eastern

Brent Chamness

Jeff Tharp

MORGAN TOWNSHIP - 1A

Porter County

Chris George

Kevin Krieger

MUNCIE SOUTH - 3A

Olympic

Angela Thompson

John Hall

MUNSTER - 4A

Northwest Crossroads

Beth Vesa

Jim Davidson

NEW CASTLE - 4A

North Central

Curt Bell

Curt Bell

NEW HAVEN - 3A

Northeast Hoosier

Kevin Rowan

Gary Cobb

NORTH MONTGOMERY - 3A

Sagamore

Terry Bartell

Allison Skapin

NORTH NEWTON - 2A

Greater South Shore

Clay Whaley

Julie Decker

NORTH WHITE - 1A

Midwest

Kevin Wenzel

Todd Shriver

NORTHEASTERN - 2A

Tri-Eastern

Neal Adams

Brent Ross

NORTHRIDGE - 4A

Northern Lakes

Mike Starrett

Doug Springer

NORTHVIEW - 4A

Western Indiana

Bob Medworth

Chad Smith

NORTHWESTERN - 3A

Mid-Indiana

Mike McCroskey

Todd Miller

PAOLI - 2A

Patoka Lake

Mike Brown

Amanda Sizemore

PENN - 4A

Northern Indiana

Dominic Ball

Mike Starrett

RISING SUN - 1A

Ohio River Valley

Jason Barth

 

SCOTTSBURG - 3A

Mid-Southern

Terry Rademacher

Tammy Geron

SHELBYVILLE - 3A

Hoosier Heritage

Harry Larrabee

Stacie Cepin

SHERIDAN - 2A

Hoosier

Evan Beauchamp

Jeff Guenther

SOUTH BEND ADAMS - 4A

Northern Indiana

Jeff Hull

Nat Pittman

SOUTH BEND RILEY - 4A

Northern Indiana

Randall Cook

Sharon McBride

SOUTH NEWTON - 1A

Midwest

Aaron Hines

Amy Evans

SOUTH RIPLEY - 2A

Ohio River Valley

Steve Snyder

Ashley Miller

SOUTHMONT - 3A

Sagamore

Chad Cripe

Reasley Thomopson

SOUTHWESTERN (SHELBY) - 1A

Mid-Hoosier

Christine Mannina

P.J. O'Malley

SPEEDWAY - 2A

West Central

Jon Fair

Robert Anglea

SPRINGS VALLEY - 1A

Patoka Lake

Neil Walther

Kelly Schmitt

SULLIVAN - 3A

Tri-River

Chad Smith

Julie Meeks

TIPTON - 2A

Hoosier

Tim Hird

Evan Beauchamp

TURKEY RUN - 1A

Wabash River

George Wooten

Sam Karr

UNION (MODOC) - 1A

Mid-Eastern

John Hall

Mike Thornburg

VALPARAISO - 4A

Duneland

Renee Turpa

Dave McGonigle

VINCENNES RIVET - 1A

Blue Chip

Brian Udovich

Tim Young

WAPAHANI - 2A

Mid-Eastern

John Truax

Ryan New

WARREN CENTRAL - 4A

Metropolitan

Rodger Kirkpatrick

Dave Burton

WASHINGTON TOWNSHIP - 1A

Porter County

Tom Megyesi

Kari Nelson

WES-DEL - 1A

White River

Kari Wortinger

Lance Turner

WEST LAFAYETTE - 3A

Hoosier

Craig Shaeffer

Jane Schott

WHEELER - 2A

Greater South Shore

Doug Springer

Marc Bruner

WHITE RIVER VALLEY - 1A

Southwest Indiana

Joe Pigg

Joe Pigg

WHITING - 1A

Greater South Shore

Joe Pokraka

Kevin Moynihan

YORKTOWN - 3A

Hoosier Heritage

Angie Nelp

Kari Wortinger

Count -95 Varsity Coaching Openings

 
 
 
 
 

Other High School & Middle School Coaching Openings

 

School
Position

Franklin Central

Assistant

Goshen

Varsity Assistant

Greenfield Central

JV, 9th, 7th

Kouts

7th

Martinsville

Assistant

Mishawaka

Varsity Assistant

New Castle

Varsity Assistant

Northeastern

JV

Pike Central

JV, 9th

Rensselaer Central

7th

Southwestern (Shelby)

JV

Tri-County

Middle School

Waldron

7th, JV

Washington Twp.

Middle School

Zionsville

9th, JV/9th, MS (3)

   
   
   

 

 

Count -23 Assistant Coaching Openings

 

 

 

 

Copyright
This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed without prior permission.